Da, îl vor vedea: căci înţelepţii mor, nebunul şi prostul deopotrivă pier şi lasă altora avuţiile lor.
Psalmi 49.10
Cei care se încred în bunurile lor – în avuția lor – și se laudă cu abundența bogățiilor lor, când nu pot face nimic pentru frații și surorile lor, nici nu pot negocia cu Dumnezeu pentru răscumpărarea sufletelor lor și sunt cuprinși de disperare când își dau seama că răscumpărarea unui suflet este extrem de costisitoare. Chiar dacă și-ar da toate bunurile, ar fi zadarnic, pentru că el este răscumpărat prin sânge (Efeseni 1:7). Înțelegeți că nu există om neprihănit în stare să-și dea viața pentru a-i mântui pe oameni; numai Isus a făcut asta!
Îngâmfatul va ajunge la concluzia că nu se poate mântui pe sine și, prin urmare, se consideră cel mai nefericit dintre toți. El află cât de scurtă este viața, pentru că chiar și cu cele mai bune leacuri, își vede neputința trupului. Mulți cred că nu trebuie să se pocăiască pentru a se bucura de harul sfânt. Vor, fără niciun efort, să fie siguri că Dumnezeu va fi de cealaltă parte pentru a-i primi și a-i călăuzi către fericirea veșnică. Dar Domnul este credincios și drept!
Deși avea multă cunoaștere, Solomon, cel mai înțelept om din lume, nu și-a putut prelungi zilele pe Pământ. Așadar, întrebarea rămâne: merită să respingem Cuvântul care a creat toate lucrurile și care va judeca toate lucrurile? Nu e nimic mai bun decât să umblăm în comuniune cu Domnul, trăind pentru a ne bucura de viața adusă de Isus și de puterea Lui. Oricine crede altfel trebuie să-și dea seama că acționează în mod nechibzuit.
De ce să acumulezi bunuri și să te consideri cel mai bun, când nu există diferență între săraci și bogați la nivel spiritual? Este de neînțeles că oamenii sunt atât de doritori să strângă comori pentru a le lăsa moștenitorilor lor. De fapt, în scurt timp, moliile și rugina le vor mistui (Matei 6:19). Nici diplomele pe care le expun pe perete nu-i vor ajuta. Creștinul are ajutorul din Ceruri!
Omul care nu a primit pe Isus ca singur Mântuitor și Domn este rătăcit. Dacă moare în această stare, va rămâne pentru totdeauna în iazul cu foc și cu pucioasă. Creștinii care continuă să se poarte cum au făcut-o în vremuri de necunoaștere vor avea parte și ei de osânda veșnică. Cei care s-au împotrivit chemării Celui Preaînalt de a fi răscumpărați din păcat se vor plânge continuu. Încrede-te în Hristos acum!
Ne naștem morți în duh, despărțiți de Dumnezeu. A primi pe Isus înseamnă a spune da planului de mântuire, care a prevăzut că El va muri pentru a ne mântui. Într-adevăr, Hristos Și-a vărsat sângele pentru a ne răscumpăra din mâinile diavolului, plătind un preț foarte mare fără să-l merite (Efeseni 2:1-10). Din acest motiv, El este Mântuitorul nostru desăvârșit. Când Îl primim ca Înlocuitor al nostru, suntem izbăviți de moartea veșnică și de orice pedeapsă, primind viață din belșug (Ioan 5:24; Ioan 10:10b). Slavă lui Dumnezeu! Cei mântuiți se vor înălța cu Isus!
După moarte, omul care nu a stat alături de Isus nu va intra niciodată în grupul celor mântuiți și, prin urmare, nu va vedea niciodată Împărăția lui Dumnezeu (Ioan 3:36). De aceea propovăduim zi și noapte, fără încetare, pentru ca mulți să oprească păcatul și să devină parte a familiei lui Dumnezeu. Hristos a plătit prețul mântuirii tuturor. Oricine se încrede în El va fi curățat de orice nelegiuire!
În Hristos, cu dragoste,
R. R. Soares